Hoppa till innehållHoppa till sökHoppa till menyHoppa till sidfotHoppa till varukorgen

Nyckeltal

Nettoomsättning
403,1 MSEK(Q2 2026)
Organisk tillväxt
4,8 %(Q2 2026)
Justerad EBIT-marginal
19,8 %(Q2 2026)
Aktiva kunder
549,5 tusen(Q2 2026)

Nettoomsättning & Organisk tillväxt (R12)

Justerad EBIT & Justerad EBIT-marginal (R12)


Nettoomsättning – Segment (R12)

Nettoomsättning – Kanal (R12)

Kvartalsutfall

MSEKQ3 2025Q4 2025Q1 2026Q2 2026
Nettoomsättning376,8152,9164,4403,1
Bruttoresultat140,362,755,6161,4
Bruttomarginal, %37,2%41,0%33,8%40,0%
Försäljningstillväxt, %13,7%24,4%9,1%5,1%
EBITDA75,016,64,789,4
Rörelseresultat (EBIT)62,03,4-8,676,0
Resultat före skatt60,5-5,8-11,672,7
Resultat per aktie före och utspädning, SEK3,17-0,34-0,623,85
Kassaflöde från den löpande verksamheten70,23,4-6,185,5
Nettoskuld exkl. IFRS 1615,034,560,028,5